Itel 5200 Dual SIM Feature Phone
1,490.00৳ Original price was: 1,490.00৳ .1,399.00৳ Current price is: 1,399.00৳ .
Itel Magic 4
2,590.00৳ Original price was: 2,590.00৳ .2,499.00৳ Current price is: 2,499.00৳ .
Itel P112 Dual SIM Feature Phone
- Camera Features
- Zoom 4x, White Balance, Brightness, Contrast, Exposure
- Flashlight
- Internet Browsing
- Bowser: WAP 2.0/HTML
- Auto call record
- blacklist
- MMS
- Games
- Battery saver
1,590.00৳ Original price was: 1,590.00৳ .1,430.00৳ Current price is: 1,430.00৳ .
100 in stock
100 in stock
Description
Itel P112 Dual SIM Feature Phone Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ P112 |
| Brand | Itel |
| Mobile Type | Button |
| GSM/CDMA | GSM: 900/1800 |
| Network | 2G |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 1.77-inch QVGA Display with a Resolution of 128 x 160p |
| Sound | 3.5mm Audio Jack |
| RAM | 4MB |
| Built In Memory | 4MB |
| External Memory | Up to 32GB |
| CPU | SC6531E |
| USB | microUSB |
| Camera | Digital Camera |
| Front Camera | 320p at 15fps |
| OS | Feature Phone |
| Battery Capacity | 2500mAh High-Capacity Li-ion Battery |
| Battery Type | Removable |
| Talk Time | Up to 12 Hours |
| Stand By | Up to 456 Hours |
Itel P112 Dual SIM Feature Phone Overview:
- Camera Features
- Zoom 4x, White Balance, Brightness, Contrast, Exposure
- Flashlight
- Internet Browsing
- Bowser: WAP 2.0/HTML
- Auto call record
- blacklist
- MMS
- Games
- Battery saver
Overview & Key Features
This Itel P112 Dual SIM Feature Phone comes with a 1.77-inch QVGA Display that has a resolution of 128 x 160p pixels. It is a dual-SIM Feature Phone that has 2G network connectivity. Also, it has a Digital Camera that has some amazing features like Zoom 4x, White Balance, Brightness, Contrast, and Exposure. With its 2500mAh high-capacity Li-ion battery, it can give a standby time up to 456 hours and up to 12 hours of talk time.
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Itel P112 Dual SIM Feature Phone” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.