Itel P450 Feature Phone
1,790.00৳ Original price was: 1,790.00৳ .1,650.00৳ Current price is: 1,650.00৳ .
Itel It5361
1,699.00৳ Original price was: 1,699.00৳ .1,599.00৳ Current price is: 1,599.00৳ .
Itel it5617 Dual SIM
Name Itel it5617 Dual SIM
Official Price BDT. 1,899
Release Date 01-Apr-2019
Market Status In Stock
Variant RAM: + ROM:
1,899.00৳ Original price was: 1,899.00৳ .1,799.00৳ Current price is: 1,799.00৳ .
100 in stock
100 in stock
Description
Itel it5617 Dual SIM Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | it5617 Dual SIM |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 April 2019 |
| Status | Available |
Hardware & Software
5
| Operating System | FeaturePhone |
Display
6
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240×320 px |
Cameras
6
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
Design
6
| Height | 113.5 mm |
| Width | 49.2 mm |
| Thickness | 14.3 mm |
| Weight | 81.60 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black, Deep Blue, Light Blue |
Battery
8
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 220 Hours |
| Talk Time | 10 Hours |
Memory
6
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
More
| Made By | China |
| Features | Torchlight |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Itel it5617 Dual SIM” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.