Itel it2166
1,399.00৳ Original price was: 1,399.00৳ .1,290.00৳ Current price is: 1,290.00৳ .
Itel it5032 Dual SIM Phone
1,450.00৳ Original price was: 1,450.00৳ .1,390.00৳ Current price is: 1,390.00৳ .
Itel 2166 Dual SIM
| Name | Itel 2166 Dual SIM |
| Official Price | BDT. 1,079 |
| Release Date | 01-Nov-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 4MB + ROM: 4MB |
1,299.00৳ Original price was: 1,299.00৳ .1,190.00৳ Current price is: 1,190.00৳ .
100 in stock
100 in stock
Description
Itel 2166 Dual SIM Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | 2166 Dual SIM |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 November 2023 |
| Status | Available |
Hardware & Software
5
| Operating System | FeaturePhone |
Display
6
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 240×320 px |
Cameras
6
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | Yes |
Design
7
| Height | 112 mm |
| Width | 48 mm |
| Thickness | 14.3 mm |
| Weight | 81.60 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Green, Blue, Black |
Battery
7
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 220 hours |
| Talk Time | 10 hours |
Memory
6
| Internal Storage | 4 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 4 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
More
| Made By | China |
| Features | Torchlight |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Itel 2166 Dual SIM” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.