Redmi 18W Fast Charge Power Bank 20000mAh
2,299.00৳ Original price was: 2,299.00৳ .1,999.00৳ Current price is: 1,999.00৳ .
Realme 15 Pro 12GB/256GB
59,999.00৳ Original price was: 59,999.00৳ .55,999.00৳ Current price is: 55,999.00৳ .
Proton C12
1,249.00৳ Original price was: 1,249.00৳ .999.00৳ Current price is: 999.00৳ .
150 in stock
150 in stock
Description
Proton C12 Full Specifications
General
| Brand | Proton |
| Model | C12 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 22 March 2022 |
| Status | Available |
Hardware & Software
5
| Operating System | Feature phones |
| CPU | SC6531E |
Display
5
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Resolution | 240×320 px |
Cameras
5
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Camera |
| Flash | Torchlight |
| Camera Features | White balance, Brightness, Contrast, Exposure |
Design
5
| Colors | Black |
Battery
5
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1400 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
5
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| Bluetooth | v4.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 320p@15fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | Bangladesh |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Proton C12” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.