Xiaomi Redmi 15 8GB/256GB
24,499.00৳ Original price was: 24,499.00৳ .23,999.00৳ Current price is: 23,999.00৳ .
Xiaomi Redmi 15C 8GB/256GB
21,499.00৳ Original price was: 21,499.00৳ .20,999.00৳ Current price is: 20,999.00৳ .
Redmi 15 6GB/128GB
Xiaomi Redmi 15 (6GB RAM / 128GB Storage) হলো একটি budget-friendly smartphone, যা smooth daily performance এবং প্রয়োজনীয় সব features একসাথে দেয়। যারা affordable price-এ reliable phone খুঁজছেন—students, সাধারণ users বা light gamers—তাদের জন্য এটি একটি smart choice in Bangladesh।
20,499.00৳ Original price was: 20,499.00৳ .19,999.00৳ Current price is: 19,999.00৳ .
10 in stock
10 in stock
Description
Redmi 15 6GB/128GB
General |
|
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| SKU | R156GB128GB |
| Warranty Information | 12 months official warranty |
| What’s in the Box | Device | Adapter | Cable | SIM Ejector Tool | Quick Guide | Phone Case |
Network |
|
|---|---|
| Technology | 2G / 3G / 4G |
Body |
|
|---|---|
| Dimensions | Height: 169.48mm | Width: 80.45mm | Thickness: 8.40mm |
| Weight | 214g |
| Build | IP64 Water & Dust Resistance |
| SIM Card | Dual Nano SIM |
Display |
|
|---|---|
| Type | FHD+ Dot Display |
| Resolution | 2340 × 1080 |
| Display Size (Inches) | 6.9 |
Platform |
|
|---|---|
| Chipset | Snapdragon 685 Mobile Platform (6nm) |
| GPU | Qualcomm Adreno |
| CPU Speed(Ghz) | up to 2.8GHz |
| Processor | Octa Core |
Memory |
|
|---|---|
| System Storage | 128 |
| RAM(GB) | 6 |
Camera |
|
|---|---|
| Back Camera | 50MP+50MP |
| Front Camera | 8 MP |
Sound |
|
|---|---|
| Loudspeaker | Hi-Res Audio | Dolby Atmos |
Comms |
|
|---|---|
| WLAN | 2.4GHz | 5GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| USB Ports | USB Type-C |
Battery |
|
|---|---|
| Battery mAh | 7000mAh |
Misc |
|
|---|---|
| Phone Model | Redmi 15 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Redmi 15 6GB/128GB” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.