Oppo A6 8GB/128GB Price in BD
27,490.00৳ Original price was: 27,490.00৳ .26,990.00৳ Current price is: 26,990.00৳ .
Oppo A6 Pro 8GB/256GB Price in Bangladesh
38,490.00৳ Original price was: 38,490.00৳ .37,990.00৳ Current price is: 37,990.00৳ .
Oppo A6s Pro 8GB/256GB Price in BD
The Oppo A6s Pro 8GB/256GB is a premium mid-range smartphone in Bangladesh, offering flagship-like features at a competitive price. Powered by 8GB RAM and 256GB internal storage, this device ensures ultra-smooth performance, fast multitasking, and massive storage for apps, games, photos, and videos.
40,490.00৳ Original price was: 40,490.00৳ .39,990.00৳ Current price is: 39,990.00৳ .
10 in stock
10 in stock
Description
Oppo A6s Pro Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | A6s Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 24 February 2026 |
| Status | Â Available |
Hardware & Software
7
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| Chipset | MediaTek Helio G100 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Display
8
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.57 inches (16.69 cm) |
| Resolution | 1080×2436 px (FHD+) |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1400 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Cameras
8
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, Camera |
| Autofocus | Â Yes |
| Flash | Â LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920×1080 |
| Video FPS | 60 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, Ultra-Wide Angle Camera |
| Video Recording | 1920×1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Design
8
| Colors | Lumina Blue, Eclipse Black |
| Waterproof | Â Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
9
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Â 80W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Memory
8
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Â Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Â Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@60fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Oppo A6s Pro 8GB/256GB Price in BD” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.