GDL Elite Dual-SIM Mobile Price in BD
2,000.00৳ Original price was: 2,000.00৳ .1,849.00৳ Current price is: 1,849.00৳ .
Lava A1 Josh
1,500.00৳ Original price was: 1,500.00৳ .1,450.00৳ Current price is: 1,450.00৳ .
Lava Hero Glow
| Name | Lava Hero Glow |
| Official Price | BDT. 1390 |
| Release Date | 25-Mar-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 3MB + ROM: 4MB |
1,415.00৳ Original price was: 1,415.00৳ .1,390.00৳ Current price is: 1,390.00৳ .
50 in stock
50 in stock
Description
Lava Hero Glow Full Specifications
General
| Brand | Lava |
| Model | Hero Glow |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 25 March 2025 |
| Status | Â Available |
Hardware & Software
6
| Operating System | Feature phones |
Display
6
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 1.8 inches (4.57 cm) |
| Resolution | 128×160 px |
Design
6
| Height | 110.5 mm |
| Width | 46.4 mm |
| Thickness | 14.4 mm |
| Colors | Blue/Green, Sapphire Blue |
Battery
6
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
6
| Internal Storage | 4 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 3 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| Speed | GSM |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | India |
| Features | Super Battery Mode, Instant Torch, Alarm, Calculator, Contact Photo Icons |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Lava Hero Glow” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.