Proton Jet 4G
2,000.00৳ Original price was: 2,000.00৳ .1,899.00৳ Current price is: 1,899.00৳ .
CAMON 50
30,999.00৳ – 34,999.00৳ Price range: 30,999.00৳ through 34,999.00৳
CAMON 50 Ultra 5G
| Tecno Camon 50 Ultra – Key Specifications | |
| Display | 6.78″ AMOLED, 144Hz |
| Processor | MediaTek Helio G200 Ultimate |
| Rear Camera | 50MP + 50MP + 8MP |
| Front Camera | 32MP |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Battery | 6500mAh, 45W Fast Charging |
| Operating System | Android 16, HIOS 16 |
| Water Resistance | IP68 / IP69K |
42,999.00৳ – 49,999.00৳ Price range: 42,999.00৳ through 49,999.00৳
Description
Tecno Camon 50 Ultra Specifications
| General | |
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 50 Ultra |
| Device Type | Smartphone |
| Status | Upcoming |
| Expected Release | 15 March 2026 |
| Hardware & Software | |
| Operating System | Android 16 |
| User Interface | HIOS 16 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Ultimate |
| CPU | Octa-core Processor |
| GPU | Mali GPU |
| Display | |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1208 × 2644 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Protection | Gorilla Glass |
| Camera | |
| Rear Camera | 50MP + 50MP + 8MP Triple Camera |
| Front Camera | 32MP / 50MP Selfie |
| Video Recording | 1080p / 4K Video |
| Battery | |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
| USB | USB Type-C |
| Memory | |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Internal Storage | 256GB / 512GB |
| USB OTG | Supported |
| Connectivity | |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| WiFi | Wi-Fi 5 / Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.x |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | |
| Fingerprint | On-screen (Optical) |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass |
| Design | |
| Height | 162.37 mm |
| Width | 76.97 mm |
| Thickness | 7.38 mm |
| Water Resistance | IP68 / IP69K |
| Colors | Moonlight Black, Green, Titanium, Lavender, Blue |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “CAMON 50 Ultra 5G” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.