OPPO A6k 4GB/128GB Price in BD
22,490.00৳ Original price was: 22,490.00৳ .21,990.00৳ Current price is: 21,990.00৳ .
Oppo A6 8GB/128GB Price in BD
27,490.00৳ Original price was: 27,490.00৳ .26,990.00৳ Current price is: 26,990.00৳ .
OPPO A6 6GB/128GB Price in BD
The OPPO A6 6GB/128GB is a powerful budget smartphone in Bangladesh, offering excellent performance, massive battery life, and modern design. Equipped with 6GB RAM and 128GB storage, this device ensures smooth multitasking, faster app loading, and ample space for photos, videos, and apps.
25,490.00৳ Original price was: 25,490.00৳ .24,990.00৳ Current price is: 24,990.00৳ .
10 in stock
10 in stock
Description
Oppo A6 Full Specifications
General
| Brand | Oppo |
| Model | A6 |
| Device Type | Â Smartphone |
| Release Date | 03 December 2025 |
| Status | Â Available |
Hardware & Software
7
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | ColorOS 15.0 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Adreno 610 |
Display
7
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Resolution | 720×1570 px (HD+) |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.6% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1125 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Cameras
7
Primary Camera
Android OS
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, f/2.4, Monochrome Camera |
| Autofocus | Â Yes |
| Flash | Â LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 10x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Video, Portrait, Night, PANO, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO |
| Video Recording | 1920×1080, 1280×720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | 1920×1080, 1280×720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design
7
| Height | 166.61 mm |
| Width | 78.51 mm |
| Thickness | 8.61 mm |
| Weight | 215 grams |
| Colors | Sapphire Blue, Aurora Gold |
| Waterproof | Â Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
8
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Â 45W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Memory
7
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Â Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Â Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “OPPO A6 6GB/128GB Price in BD” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.