Symphony BL103 Price in BD
1,430.00৳ Original price was: 1,430.00৳ .1,380.00৳ Current price is: 1,380.00৳ .
Symphony BL132 Price in BD
1,550.00৳ Original price was: 1,550.00৳ .1,500.00৳ Current price is: 1,500.00৳ .
Symphony BL125 Price in BD
Symphony BL125 price in Bangladesh is expected to be within an affordable range, making it an excellent option for users looking for a reliable feature phone on a budget. This phone is designed for basic communication, offering essential features with a user-friendly experience.
1,530.00৳ Original price was: 1,530.00৳ .1,480.00৳ Current price is: 1,480.00৳ .
50 in stock
50 in stock
Description
Symphony BL125 Full Specifications
General
| Brand | Symphony |
| Model | BL125 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 September 2024 |
| Status | Â Available |
Hardware & Software
5
| Operating System | FeaturePhone |
Display
6
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 2 inches (5.08 cm) |
| Resolution | 240×320 px |
Cameras
6
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Flash | Â LED Flash |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | Yes |
Design
6
| Height | 124 mm |
| Width | 53 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Weight | 81.60 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Carbon Black, Dark Navy Blue, Forest Green, Sky Blue |
Battery
8
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 220 Hours |
| Talk Time | 10 Hours |
Memory
6
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
More
| Made By | China |
| Features | Torch |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Symphony BL125 Price in BD” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.