Symphony A30 Price in BD
1,250.00৳ Original price was: 1,250.00৳ .1,210.00৳ Current price is: 1,210.00৳ .
Symphony BL103 Price in BD
1,430.00৳ Original price was: 1,430.00৳ .1,380.00৳ Current price is: 1,380.00৳ .
Symphony BL102 Price in BD
Symphony BL102 price in Bangladesh is around ৳1,180, making it a great budget-friendly feature phone for everyday use. The device comes with a 1.77-inch display that provides clear visibility for calls and messages. It is powered by a 1700mAh battery, ensuring long-lasting backup and reliable performance throughout the day.
1,450.00৳ Original price was: 1,450.00৳ .1,410.00৳ Current price is: 1,410.00৳ .
50 in stock
50 in stock
Description
Symphony BL102 Full Specifications
General
| Brand | Symphony |
| Model | BL102 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 February 2024 |
| Status | Available |
Hardware & Software
5
| Operating System | FeaturePhone |
Display
6
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.77 inches (4.cm) |
| Resolution | 128×160 px |
Cameras
6
Primary Camera
| Camera Setup | 0.08 MP, Primary Camera |
| Zoom | 8 x Digital Zoom |
| Video Recording | Yes |
Design
6
| Height | 114.6 mm |
| Width | 48.7 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
| Colors | Forest Green, Matt Black, Navy Blue |
Battery
6
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1700 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 370 hours |
| Talk Time | Up to 14 hours |
Memory
5
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
More
| Made By | China |
| Features | Big Torch, Call Blocking |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Symphony BL102 Price in BD” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.